7 stereotypů parťáků na laně

Asi každý za svůj lezecký život vystřídal více partnerů. Možná jste ten šťastlivec / ta šťastlivka, která svého parťáka našla napoprvé a spojuje vás víc než jen lano, ale podobně jako v životě partnerském (tom intimním), i v parťáckém (tedy lezeckém) je dnes častější postupná obměna protějšků. Vlastně oproti partnerskému životu ani nemusí být postupná – parťáků můžete mít víc najednou a nikdo ani nemrkne. Jaké parťáky na laně můžete potkat a proč si je udržovat nebo se jim naopak vyhnout?

 

1.) Chill & climb

Lezec a (bůhvíproč, ale zpravidla to tak je) surfer, freemind bytost, která pouze výjimečně nevlastní punkově přestavěnou obytnou dodávku či alespoň vozidlo, ve kterém pravidelně spí a na bolest zad si nestěžuje, i když vás po jedné noci v jeho hotelu k lezení dokope jen sám ďábel. Výkonností však tento druh často překvapí. Po večerech se věnuje mohutným pitkám a přesto je první v nejtěžší cestě. A když jí přecijen nepřeleze, nevadí, zadaří se příště. Užijete si s ním pohodovou dovolenou, ale předem můžete pohřbít plány a sny o brzkém vyrážení na vzdálené vrcholy.

2.) Insta

Kam vítr, tam selfie. Typicky tento druh leze pouze první délku těžkých cest do výšky, která už je dostačující k pěkné fotce a facebookovému konstatování, že daná cesta je „úžo, mega a čupr“. V povinné výbavě má pletenou čelenku v barvě sedáku, tutově lezecké kalhoty od édevítky a triko s moudrým nápisem jako „climb now, work later“. S Insťou si moc nezalezete, ale určitě budete mít novou profilovku a možná se z vás stane virál (ať už víte, co to znamená, nebo ne). Pozná se kromě výrazné stylizace outfitu i podle toho, že má přesný přehled o nejvíc cool umělých stěnách v oblasti. Mezi tradičními horolezci sklízí největší opovrhování právě lezci druhu Insta.

3.) Zodpovědný lezec

Ten kamarád, který důsledně dodržuje zásady. Tváří v tvář vám bude čekat, až řeknete „jistím“, i když už dvacet minut na něj zíráte se založeným jištěním. Také si vás bude kontrolovat. A hodně. A bude vyžadovat kontrolu i od vás, takže mu každou chvíli taháte za uzel a ujišťujete ho, že doublecheck control proběhla a věříte mu. Úroveň lezení bývá rozdílná, ale společnou mají výraznou zpomalenost pohybu právě v důsledku přemíry pečlivosti. Abychom však byli seriózní, takoví lezci jsou potřeba. Připomínají nám totiž kromě spousty důležitých metod jištění, plánování nebo postupu také fakt, že všeho moc škodí.

4.) Hrotič

Hrotiči jsou neurotičtí plánovači, exaktně založené bytosti, které se živí přesností. Jakmile něco nejde podle plánu, propukají v usilovnou mánii, vedoucí k prohloubení současných problémů a často mají sklony až k histerii. Hrotičům se doporučujeme vyhnout, především jste-li lezec druhu chill & climb. Tato kombinace je obzvlášť nebezpečná a často končí silným vzájemným nepochopením. Bohužel hrotiče poznáte až ve chvíli, kdy něco přestane fungovat, i když i předem můžete mít podezření, zaznamenáte-li přemíru dotazů a instrukcí ohledně času, množství vybavení či jídla.

5.) Lax

Parťáci, kteří jsou vůči vám natolik laxní, až si přejete lézt radši s příliš zodpovědným lezcem z bodu tři. Pošle vás do stěny klidně se dvěma expreskama, naplánuje na odpoledne celodenní tůru nebo počítá s padesáti gramy jídla na den na osobu místo gramů pěti set. Na jeho ospravedlní, většinou tím zavaří především sám sobě. To z něj však dělá  tvora silného, schopného improvizace a nikdy se nelekajícího nastalé situace. Přesto doporučujeme v případě lezení s laxním parťákem nespoléhat na to, že by snad něco zařídil nebo nezapomněl. Radši ssebou noste vše, co potřebujete, i když vás pětkrát ujistil, že zatmění nehrozí ergo čelovka není potřeba, a že terén do kterého se vydávate je trojka, takže tu sadu friendů můžete nechat v autě.

6.) Kverulant

Kolikrát už si vám tečou nervy a v duchu si říkáte: „tak už to dolez, vždyť je to pětka!“? Pokud se v tu chvíli shora ozve něco ve stylu „mám nateklo“, „neostříhal jsem si nehty“, „tlačí mě boty“, „dneska nemám den“ nebo „to mágo nemáguje“, věřte, že na druhém konci lana není čaroděj, který hledá ztracenou magii, ale lezec-kverulant. I když leze nejtěžší flák v okolí, při malém zaváhání hned hledá výmluvu. Pády a přidržení za expresku svádí nejčastěji na materiál („v tý bundě je mi moc teplo a potí se mi ruce“), na fyzické indispozice („mám alergii a ucítil jsem břízu“), nebo skálu samotnou („je to moc hrubý/hladký/akorát“). S kverulatny není radno si začínat žádné vážné vztahy na lano, dříve nebo později začnou vinu svalovat i na vás. Pokud nejste Pečovatel z následujícího bodu, nebudete si s ním rozumnět.

7.) Pečovatel

Pečovatelé bývají ženského rodu (ale buďme genderově neutrální) a jejich hlavním poznávacím znakem je to, že disponují širokým sortimentem pečených, vařených, smažených i marinovaných jídel a zákusků. Pokud vám dojde v půlce skály, vytřepete a přesto nemáte sílu, pečovatel je tu od toho, aby vám podal čokoládu, kterou absolutně netušíte, odkud ještě mohl vytáhnout. Pečovatele je nutno si předcházet, i když bývá splachovací a rozinku nabídne i zapřisáhlému nepříteli, rakouskému guidovi, který na něj právě shora vysypal půl kila štěrku a místo upozornění že padá kámen propukl v bujarý tirolský smích. Pozor, při setkání více pečovatelů v jedné lezecké partě hrozí riziko lenosti a obžerství.

 

Našli jste se? Podělte se s námi v komentářích o další stereotipy, které jsme my nevymysleli, nebo napište, jaké máte spolulezce – zjistíme, koho je nejvíc?